ABD111N-BGR
IDEC Corporation
Switch Push Button N.O./N.C. DPST Flush Round Button 10A 440VAC 220VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ABD111NBGR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    IDEC Corporation
  • Part No:
    ABD111N-BGR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Pole Throw Configuration:
    DPST
  • Bushing Type:
    Threaded
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Contact Rating @ Voltage:
    10A@110 VAC