PCR-E28FS+
HTK HONDA
Conn High Density F 28 POS 1.27mm Solder ST Cable Mount 28 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PCRE28FS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    HTK HONDA
  • Part No:
    PCR-E28FS+
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    High Density
  • Body Orientation:
    Straight
  • Mounting:
    Cable Mount
  • Gender:
    F
  • Termination Method:
    Solder
  • Pitch:
    1.27 mm
  • Number of Contacts:
    28
  • Maximum Voltage Rating:
    250 VAC
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C