AKX-20LFY
HTK HONDA
Conn SFP F 20 POS 0.8mm Solder RA SMD 20 Terminal 1 Port
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AKX20LFY
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    HTK HONDA
  • Part No:
    AKX-20LFY
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    SFP
  • Body Orientation:
    Right Angle
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Pitch:
    0.8 mm
  • Gender:
    F
  • Number of Contacts:
    20
  • Maximum Voltage Rating:
    30 VAC
  • Maximum Current Rating:
    0.5/Contact A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C