V15T16-CZ300A05-K
Honeywell
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 125° C [257° F], 16 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 m ...
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 125° C [257° F], 16 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 mm Quick Connect Terminals, Single Pole Double Throw (SPDT), Operating Force 300 gf, Roller Lever Positioned Far From Pin Plunger, USA Mounting Holes
Potential Applications:
  • Appliance
  • Gaming
  • Vending machines
  • Water heaters
  • Industrial controls
Search Keywords: V15T16CZ300A05K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    V15T16-CZ300A05-K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1200
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Actuator Material/Style:
    Roller Lever
  • Contact Rating @ Voltage:
    372.85 A
  • Maximum Movement Differential:
    0.4 mm
  • Operating Force:
    3.43 N
  • Termination Style:
    Quick Connect
  • Dimension:
    39.7 x 10.3 x 28.7 mm