V15H22-CZ300A02-K
Honeywell
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 150° C [302° F], 22 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 m ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 150° C [302° F], 22 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 mm Quick Connect Terminals, Single Pole Double Throw (SPDT), Operating Force 300 gf, Standard Straight Lever Positioned Far From Pin Plunger, USA Mounting Holes
Search Keywords: V15H22CZ300A02K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    V15H22-CZ300A02-K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Actuator Material/Style:
    Straight Lever
  • Contact Rating @ Voltage:
    745.7 A