V15H16-CZ100A06-K
Honeywell
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 150° C [302° F], 16 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 m ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 150° C [302° F], 16 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 mm Quick Connect Terminals, Single Pole Double Throw (SPDT), Operating Force 100 gf, Long Roller Lever Positioned Far From Pin Plunger, USA Mounting Holes
Search Keywords: V15H16CZ100A06K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    V15H16-CZ100A06-K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Actuator Material/Style:
    Long Roller Lever
  • Contact Rating @ Voltage:
    16@250VAC@(CQC/ENEC) A
  • Maximum Movement Differential:
    1.3 mm
  • Operating Force:
    0.98 N
  • Termination Style:
    Quick Connect
  • Dimension:
    51.2 x 10.3 x 30.3 mm