SZR-LY2-1-DC24V
Honeywell
Power Relay 24VDC 10A DPDT(21.5x28x42.4)mm Socket
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • A wide range of applications from power to sequence control
  • Designed small, two-pole type breaks 10 A load
  • Silver Cadium Oxide contact
  • High dielectric strength (1,800 Vac)
  • High reliability and long life
  • Ultra-high sensitivity with quick response time
  • High vibration and shock resistance
  • UL, CE approved
Search Keywords: SZRLY21DC24V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    SZR-LY2-1-DC24V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    KR
  • ECCN:
    EAR99
    20
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Mounting:
    Socket
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Coil Resistance:
    650 Ohm