SSCSNBN015PGAA5
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Compensated/Amplified: SSC Series, Standard Accuracy, ± 2% Total Error Band, SIP, Fastener Mount Dual Axial Ports, Same Side, 15 psi Gage, Amplified Analog Output, 10% to 90% Vdd, 5 V Supply, Dry Gases Only, No Special Options
Search Keywords: SSCSNBN015PGAA5
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    SSCSNBN015PGAA5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    PCB Through Hole 90 °
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Device Pressure Type:
    Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 15 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Response Time:
    1 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    27.31 x 25.3 x 22.87 mm