SSCDLNT150PGAA5
Honeywell
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
TruStability® Board Mount Pressure Sensor Compensated/Amplified: SSC Series, Standard Accuracy, ± 2% Total Error Band, DIP, Single Axial Barbless Port, 150 psi Gage, Analog Output, 10% to 90% Vdd, 5.0 Vdc Supply, Liquid Media On Port P1, No Diagnostics
Search Keywords: SSCDLNT150PGAA5
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    SSCDLNT150PGAA5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    Through Hole
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Device Pressure Type:
    Gage1408
  • Operating Pressure Range:
    01420psi to 1501420psi
  • Media:
    Air1416,Gas1416
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Response Time:
    1 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C