SPTMA0100PA5W02
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 100psi Absolute 4-Pin
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SPTMA0100PA5W02
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    SPTMA0100PA5W02
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Media:
    Air,Gas,Liquid
  • Output Voltage:
    4 to 20 mA
  • Mounting:
    Stud
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    22 dia x 92 mm
  • Device Pressure Type:
    Absolute
  • Operating Pressure Range:
    0 to 100 psi
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Typical Operating Supply Voltage:
    12.5 to 24 V