SCCP100GSMT
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 100psi Gage 8-Pin SMT
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SCCP100GSMT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    SCCP100GSMT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Accuracy:
    ±0.5 %
  • Device Pressure Type:
    Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 100 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    85 to 225 mV
  • Response Time:
    0.1 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    1.5 mA
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    7.6 x 7.6 x 8.7 mm