PX2EN1XX100PSCHX
Honeywell
Pressure Transducers: Heavy Duty PX2 Series, Cable Harness, 1 meter, 1/4-18 NPT Port, 100 psi Pressure Range, Sealed Gage Pres ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Pressure Transducers: Heavy Duty PX2 Series, Cable Harness, 1 meter, 1/4-18 NPT Port, 100 psi Pressure Range, Sealed Gage Pressure Reference, Current 4 mA to 20 mA Output
Search Keywords: PX2EN1XX100PSCHX
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    PX2EN1XX100PSCHX
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    40
  • Media:
    Air7150,Liquid7150
  • Output Voltage:
    4 to 20 mA
  • Mounting:
    Stud
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    25.39 x 22 x 757141mmmm
  • Device Pressure Type:
    Sealed Gage7140
  • Operating Pressure Range:
    07154psi to 1007154psi
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Typical Operating Supply Voltage:
    8 to 30 V