PX2AN1XX030PAAAX
Honeywell
Pressure Transducers: Heavy Duty PX2 Series, Delphi Metri-Pack 150 Connector, 1/4-18 NPT Port, 30 psi Pressure Range, Absolute ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Pressure Transducers: Heavy Duty PX2 Series, Delphi Metri-Pack 150 Connector, 1/4-18 NPT Port, 30 psi Pressure Range, Absolute Pressure Reference, Ratiometric 5.0 V, 10% Vs to 90% Vs Output
Search Keywords: PX2AN1XX030PAAAX
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    PX2AN1XX030PAAAX
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    40
  • Media:
    Air,Liquid
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Mounting:
    Stud
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    25.39 x 22 x 66 mm
  • Device Pressure Type:
    Absolute
  • Operating Pressure Range:
    0 to 30 psi
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V