NSCSHHN015PDUNV
Honeywell
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Uncompensated/Unamplified: NSC Series, ± 0.25% Accuracy, Analog mV Output, SIP, Fastener Mount Dual Radial Barbed Ports, Same Side, 15 psi Differential, 1.8-12V Supply, Liquid Media On Port P1, No Special Options
Search Keywords: NSCSHHN015PDUNV
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    NSCSHHN015PDUNV
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Device Pressure Type:
    Differential
  • Operating Pressure Range:
    0 to 15 psi
  • Media:
    Air,Gas,Liquid
  • Output Voltage:
    0 to 155 mV
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    29.62 x 10.58 x 28.96 mm