JA1G040S501UA
Honeywell
Res POT 500 Ohm 10% 2.25W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (31.75 X 29.36 X 36.91mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: JA1G040S501UA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    JA1G040S501UA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    2.25 W
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    31.75 x 29.36 x 36.91 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 120 °C