ICL321R030-01
Honeywell
Thermistor 1 Ohm 20% 2-Pin Radial
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Rugged Design
  • High Quality
  • Solderable Leads
  • PC Board Mountable
  • Radial termination
  • Black Silicone Coating
  • Resistance Range at 25°C = 0.5 to 220 Ohms
  • Operating Temperature -40°C to 185°C
  • Maximum Diameter = 9.5 mm to 32 mm
  • Maximum Thickness = 5 mm to 8 mm
  • Lead Diameter = 0.8 mm to 1 mm
Search Keywords: ICL321R03001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    ICL321R030-01
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Type:
    N/A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Accuracy:
    N/A
  • Sensitivity Index:
  • Thermal Time Constant:
  • Operating Temperature:
    -40 to 185 °C
  • Description of Terminals:
    0.8mm dia. x 25.4mm Straight Lead