HSCDANN015PA2A3
Honeywell
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Compensated/Amplified: HSC Series, High Accuracy, ± 1% Total Error Band, DIP, Single Axial Barbed Port, 15 psi Absolute, I²C, Address 0x28 Output, 10% to 90% Vdd, 3.3 V Supply, Dry Gases Only, No Special Options
Search Keywords: HSCDANN015PA2A3
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    HSCDANN015PA2A3
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    Through Hole
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Device Pressure Type:
    Absolute
  • Operating Pressure Range:
    0 to 15 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    N/A
  • Response Time:
    0.46 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    3.3 V
  • Operating Temperature:
    -20 to 85 °C
  • Dimension:
    10 x 13.75 mm