ASDXRRX030PGAA5
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 30psi Gage 8-Pin DIP
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ASDXRRX030PGAA5
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    ASDXRRX030PGAA5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Mounting:
    PCB Through Hole 90 °
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Device Pressure Type:
    Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 30 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Response Time:
    1 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -20 to 105 °C
  • Dimension:
    24.81 x 14.02 x 11.25 mm