ASDXRRX015PGAA5
Honeywell
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Low operating voltage
  • Absolute, differential and gage types
  • Pressure ranges from 10 inches H2O to 100 psi
  • Standard calibrations in inches H2O, psi, cm H2O, mbar, bar, kPa
  • Total error band of ±2.0% of full scale span maximum
  • Ratiometric 12-bit analog output
  • RoHS compliant
Search Keywords: ASDXRRX015PGAA5
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    ASDXRRX015PGAA5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Mounting:
    PCB Through Hole 90 °
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Device Pressure Type:
    Gage
  • Operating Pressure Range:
    0 to 15 psi
  • Media:
    Air,Gas
  • Output Voltage:
    0.5 to 4.5 V
  • Response Time:
    1 mS
  • Typical Operating Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -20 to 105 °C
  • Dimension:
    24.81 x 14.02 x 11.25 mm