585DX4Q25F103SP
Honeywell
Res Carbon Composition POT 10K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Mech)Turns 6mm (21.5 X 9.5 X 11.35mm) Pin Panel Mount/Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 585DX4Q25F103SP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    585DX4Q25F103SP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
    1
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.05 (1/20) W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    21.5 x 9.5 x 11.35 mm