19C050PA6L
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 50psi Absolute 4-Pin
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Low cost
  • Rugged, isolated stainless steel package - small size
  • Reliable semiconductor technology
  • Calibrated and temperature compensated
  • Absolute and gage pressures
  • Vacuum compatible, isolated sensors
  • Absolute pressure
  • 0 psi to 300 psi, 0 psi to 500 psi
Potential Applications:
  • Industrial controls
  • Process control systems
  • Industrial automation and flow control
  • Pressure calibrators
Search Keywords: 19C050PA6L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    19C050PA6L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Media:
    Air,Gas,Liquid
  • Output Voltage:
    0 to 100 mV
  • Mounting:
    Stud
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    19 dia x 28 mm
  • Device Pressure Type:
    Absolute
  • Operating Pressure Range:
    0 to 50 psi
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Typical Operating Supply Voltage:
    1.5 mA