13C0500PA4K
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 500psi Absolute 4-Pin
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Rugged, isolated stainless steel package
  • Reliable semiconductor technology
  • Calibrated and temperature compensated
  • Voltage or supply current options
  • Aboslute and sealed gage pressures
  • Low-cost cell package
  • Absolute pressure
  • 0 psi to 500 psi, 1000psi, 2000 psi, 3000 psi, and 5000 psi
Potential Applications:
  • Industrial controls
  • Hydraulic controls
  • Tank pressure
  • Pressure transmitters
  • Process control systems
Search Keywords: 13C0500PA4K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    13C0500PA4K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Media:
    Air,Gas,Liquid
  • Output Voltage:
    0 to 100 mV
  • Mounting:
    Stud
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Dimension:
    19 dia x 27 mm
  • Device Pressure Type:
    Absolute
  • Operating Pressure Range:
    0 to 500 psi
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Typical Operating Supply Voltage:
    10 V