135-102DAG-J01
Honeywell
Discrete Thermistor
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Discrete Thermistor
Product Highlights:
  • Cost effective
  • Rugged DO-35 glass encapsulation
  • High temperature capability
  • Available on tape and reel
Potential Applications:
  • Consumer electronics
  • PCB temperature sensing
  • Communications
  • Fire detection
  • Computers
  • Low-cost applications with a maximum temperature of 300 °C [615 °F]
  • Automotive
Search Keywords: 135102DAGJ01
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    135-102DAG-J01
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Type:
    NTC
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Accuracy:
    ±5 %
  • Sensitivity Index:
    3348 K
  • Thermal Time Constant:
    4 s
  • Operating Temperature:
    -60 to 300 °C
  • Resistance @ 25C:
    1k ohm
  • Description of Terminals:
    28.6mm leads
  • Thermal Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    2mm dia.