121-202EAJ-Q01
Honeywell
Glass Probe Thermistor
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Glass Probe Thermistor
Product Highlights:
  • Maximum temperature to 260 °C [500 °F]
  • Weldable, solderable dumet leads
  • Hermetically sealed
  • High reliability
Potential Applications:
  • Military
  • Aerospace
  • Oceanography
Search Keywords: 121202EAJQ01
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    121-202EAJ-Q01
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Type:
    NTC
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Accuracy:
    ±20 %
  • Sensitivity Index:
    N/A
  • Thermal Time Constant:
    22 s
  • Operating Temperature:
    -60 to 300 °C
  • Resistance @ 25C:
    2k ohm
  • Description of Terminals:
    3.05mm dia. x 50.8mm leads
  • Dimension:
    2.54 dia. x 12.7 mm