11SX47-H58
Honeywell
MICRO SWITCH™ Subminiature Basic Switches: SX Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 3 A 250 Vac, Gold-Plated Contacts, 0,97 ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
MICRO SWITCH™ Subminiature Basic Switches: SX Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 3 A 250 Vac, Gold-Plated Contacts, 0,97 N [3.5 oz] Maximum Operating Force, Pin Plunger Actuator, 3,94 mm x 1,47 mm [0.155 in x 0.058 in] Quick Connect Termination, Special Air Gap and Differential Travel Characteristics Apply, 4,83 mm [0.19 in] Mounting Centers, UL, CSA
Search Keywords: 11SX47H58
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    11SX47-H58
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Actuator Material/Style:
    Plastic/Plunger
  • Contact Rating @ Voltage:
    3@250VAC A
  • Maximum Movement Differential:
    0.01 mm
  • Operating Force:
    0.97 N
  • Termination Style:
    Solder
  • Dimension:
    12.7 x 5.08 x 14.86 mm