111SM1053-H58
Honeywell
MICRO SWITCH™ Subminiature Basic Switches: SM Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 0.1 A 125 Vac, Gold Alloy Contacts, 1,6 ...
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
MICRO SWITCH™ Subminiature Basic Switches: SM Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 0.1 A 125 Vac, Gold Alloy Contacts, 1,67 N [6.0 oz] Maximum Operating Force, 13,3 mm [0.52 in] Integral Flexible Leaf with Straight Lever Actuator, 3,94 mm x 1,47 mm [0.155 in x 0.058 in] Quick Connect Termination, 9,5 mm [0.38 in] Mounting Centers, UL, CSA
Search Keywords: 111SM1053H58
  • Supplier:
    Honeywell
  • Part No:
    111SM1053-H58
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Actuator Material/Style:
    Steel/Leaf Lever
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.1@125VAC 30VDC@(CSA/UL) A
  • Maximum Movement Differential:
    1.27 mm
  • Operating Force:
    1.67 N
  • Termination Style:
    Solder
  • Dimension:
    27.89 x 6.35 x 15.21 mm