AM3R-A3-LC97D-A-100-2
Heinemann Electric Canada
Hydraulic magnetic - Circuit breaker - 100 A - 250 V - 50/60 Hz - Medium time delay - Ignition protected - Black I/O ON/OFF - ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Hydraulic magnetic - Circuit breaker - 100 A - 250 V - 50/60 Hz - Medium time delay - Ignition protected - Black I/O ON/OFF - 03 Poles - Delay 02
Search Keywords: AM3RA3LC97DA1002
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Heinemann Electric Canada
  • Part No:
    AM3R-A3-LC97D-A-100-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    853620
  • COO:
    CA
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Hydraulic Magnetic
  • Voltage Rating:
    240 VAC
  • Number of Poles:
    3
  • Current Rating:
    100 A
  • Terminal Design:
    N/A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C