AM1R-B2-AA97D-A52-75-2
Heinemann Electric Canada
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 1Pole 75A 80VDC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AM1RB2AA97DA52752
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Heinemann Electric Canada
  • Part No:
    AM1R-B2-AA97D-A52-75-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    853620
  • COO:
    CA
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Hydraulic Magnetic
  • Voltage Rating:
    80 VDC
  • Number of Poles:
    1
  • Current Rating:
    75 A
  • Terminal Design:
    N/A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C