CART1C80DC12
Hasco Relays
Electromechanical Relay 12VDC 80Ohm 80A SPDT General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CART1C80DC12
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Hasco Relays
  • Part No:
    CART1C80DC12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Max Contact Current:
    80A
  • Coil Voltage:
    12 VDC
  • Coil Current:
    150 mA
  • Coil Resistance:
    80 Ohm
  • Contact Material:
    Silver Tin Oxide/Silver Nickel
  • Must Operate Voltage:
    8.4 VDC
  • Must Release Voltage:
    1.2 VDC
  • Operate Time:
    7 ms
  • Seal:
    Unsealed
  • Mounting:
    N/A
  • Termination Style:
    Quick Connect
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C