- 1335P-2C-12D
1335P-2C-12D
Guardian Electric / Kelco
Electromechanical relay - 12 VDC - DPDT - 5A – 125 Ohm - 8 Pin – Through hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: 1335P2C12D
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Guardian Electric / Kelco
Part No:1335P-2C-12D
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:N/A
Coil Resistance:125 Ohm