- 1240-2C-240A
1240-2C-240A
Guardian Electric / Kelco
Electromechanical Relay 240VAC 5KOhm 10A DPDT (26.19x34.11)mm General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: 12402C240A
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Guardian Electric / Kelco
Part No:1240-2C-240A
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:N/A
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:N/A
Coil Resistance:5 KOhm