- 1225-2C-110D
1225-2C-110D
Guardian Electric / Kelco
Electromechanical Relay 110VDC 6.5KOhm 10A DPDT (43.26x40.08x42.88)mm THT General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 12252C110D
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Guardian Electric / Kelco
Part No:1225-2C-110D
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:110 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:N/A
Coil Resistance:6.5 KOhm