- VE-24HM5-K
VE-24HM5-K
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Power Relay 24VDC 5A SPST-NO(20.5x10.5x20.5)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: VE24HM5K
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:FCL Components America, Inc. (FCAI)
Part No:VE-24HM5-K
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Mounting:Through Hole
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Coil Resistance:1.6 KOhm