- FTR-P2CN010W1
FTR-P2CN010W1
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Electromechanical Relay 10VDC 220Ohm 35A SPDT/SPDT(21x18x16.5)mm THT Automotive Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRP2CN010W1
Part No:FTR-P2CN010W1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
30 -
Contact Form:2x SPDT (1 Form C)
Relay Construction:Non-Latching
Max Contact Current:35A
Coil Voltage:10 VDC
Coil Current:45.45 mA
Coil Resistance:220 Ohm
Contact Material:Silver Tin OxideIndium
Must Operate Voltage:7.9 VDC
Must Release Voltage:0.8 VDC
Operate Time:10 ms
Seal:Unsealed
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Dimension:21 x 18 x 16.5 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C