- FTR-K2AK012T
FTR-K2AK012T
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Power Relay 12VDC 16A SPST-NO(24x11x25)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRK2AK012T
Part No:FTR-K2AK012T
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Mounting:Through Hole
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:270 Ohm