- FTR-K1CK024W
FTR-K1CK024W
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Power Relay - 12A - 1 Form C (SPDT) - 24VDC Coil - -40°C to +85°C - Thru Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRK1CK024W
Part No:FTR-K1CK024W
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:SPDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Coil Resistance:1.44 KOhm