- FTR-C1GA4.5G
FTR-C1GA4.5G
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Power Relay 4.5VDC 2A DPDT(14.9x9.4x9.4)mm SMD
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRC1GA45G
Part No:FTR-C1GA4.5G
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:4.5 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:14.9 x 7.4 x 9.4 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:62.24 mA