- FTR-B4CB4.5Z
FTR-B4CB4.5Z
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Latching Signal Relay - 2A - 2 form C (DPDT) - 4.5VDC Coil - -40°C to +85°C - Thru Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRB4CB45Z
Part No:FTR-B4CB4.5Z
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Latching Single Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:4.5 V
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Termination Style:PC Pin
Coil Current:22.16 mA