EE1G-230-180-04
ebm-papst
AC Blower Centrifugal Ball Bearing 230V 450CFM 64dB
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EE1G23018004
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ebm-papst
  • Part No:
    EE1G-230-180-04
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    AC Blower
  • Dimension:
    260 x 170 x 302 mm
  • Voltage Rating:
    230 V
  • Power Rating:
    180 W
  • Maximum Airflow:
    450 CFM
  • Noise Level:
    64 dB
  • Special Features:
    None
  • Termination:
    Lead Wires
  • Housing Material:
    Galvanised Sheet Steel
  • Operating Temperature:
    -20 to 60 °C