- PTR060V0160-BK
PTR060V0160-BK
Eaton Electronics / Bussmann
PTC Resettable Fuse 1.6A(hold) 3.2A(trip) 60VDC 40A 1.9W 11.4s 0.09Ohm Radial 16.3 X 3mm Bag Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: PTR060V0160BK
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Eaton Electronics / Bussmann
Part No:PTR060V0160-BK
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536100040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Hold Current:1.6 A
Trip Current:3.2 A
Maximum Current Rating:40 A
Maximum Voltage Rating:60 VDC
Maximum Trip Time:11.4@8A s
Minimum Initial Resistance:0.09 Ohm
Maximum Initial Resistance:0.14 Ohm
Package/Case:N/A
Mounting:Through Hole
Packaging:Bag
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
226
Can Ship immediately
Buy all 226 in-stock or the regular minimum order quantity of 500