- HB1020-2R5505-R
HB1020-2R5505-R
Eaton Electronics / Bussmann
Cap Supercap 5F 2.5V -10% to 30% Radial Cylindrical 5.08mm 11uA 0.1 Ohm 70°C Bulk
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description
Search Keywords: HB10202R5505R
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Eaton Electronics / Bussmann
Part No:HB1020-2R5505-R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532100000
COO:PH
ECCN:3A991.J.2
Supplier Standard Pack:
100 -
Capacitance Value:5 F
Voltage:2.5 VDC
Equivalent Series Resistance:0.1 Ohm
Leakage Current:11 uA
Mounting:Through Hole
Dimension:22.3 x 10.5 mm
Operating Temperature:-25 to 70 °C
Lead Pitch For Radial:5.08 mm
Tolerance:-10 to 30 %