The BK/GMA-V-125-R is a 125mA, 250V fast-acting, axial leaded glass tube fuse for overcurrent protection.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: BKGMAV125R
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Eaton Electronics / Bussmann
  • Part No:
    BK/GMA-V-125-R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Type:
    Miniature
  • Fuse Size:
    5 x 20 mm
  • Acting:
    Fast
  • Current Rating:
    0.125 A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    250 V