VHK50W-Q48-S48
CUI Inc.
50 W, 4:1 Input Range, Single Regulated Output, Chassis Mount, 1500 Vdc Isolation, Dc-Dc Converter - 48 Vdc, 1.04 A, 50 W, 18~ ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
50 W, 4:1 Input Range, Single Regulated Output, Chassis Mount, 1500 Vdc Isolation, Dc-Dc Converter - 48 Vdc, 1.04 A, 50 W, 18~75 Vdc Input Range
Search Keywords: VHK50WQ48S48
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    CUI Inc.
  • Part No:
    VHK50W-Q48-S48
  • Alias/AKA:
    VHK50W-Q48-S48
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    12
  • Dimensions LxWxH:
    4.25 x 4 x 1.5 in
  • Minimum Input Voltage:
    18, 20, 24, 28, 30, 32, 36, 40, 48, 54, 60, 72 Vdc
  • Input Voltage:
    18 to 75Vdc
  • Isolation:
    1500 Vdc