636L3C050M00000
CTS Corporation
Oscillator XO 50MHz ±50ppm 30pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 636L3C050M00000
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    CTS Corporation
  • Part No:
    636L3C050M00000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Type:
    Crystal Oscillator
  • Supplier Package:
    N/A
  • Load Capacitance:
    30 pF
  • Operating Temperature:
    -20 to 70 °C
  • Maximum Symmetry:
    55 %
  • Standard Frequency:
    50 MHz
  • Frequency Stability:
    ±50 ppm
  • Frequency Aging:
    ±3 ppm/Year