282T33L502A26C2
CTS Corporation
Res Conductive Plastic POT 5K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.35mm (31.63 X 17.35 X 29.6mm) Solder Lug Panel Mount ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Res Conductive Plastic POT 5K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.35mm (31.63 X 17.35 X 29.6mm) Solder Lug Panel Mount Bulk
Search Keywords: 282T33L502A26C2
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    CTS Corporation
  • Part No:
    282T33L502A26C2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    31.63 x 17.35 x 29.6 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C