270X232A105B2A1
CTS Corporation
Res Carbon Composition POT 1M Ohm 10% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.18mm (34.93 X 15.9 X 19.08mm) Pin Panel Mount/Through ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Res Carbon Composition POT 1M Ohm 10% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.18mm (34.93 X 15.9 X 19.08mm) Pin Panel Mount/Through Hole Bulk
Search Keywords: 270X232A105B2A1
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    CTS Corporation
  • Part No:
    270X232A105B2A1
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.2 (1/5) W
  • Resistance Value:
    1 MOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    34.93 x 15.9 x 19.08 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 70 °C