8L61-12-011
Coto Technology
Economical DIP Reed Relays, 1 Form C, 12V
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 8L6112011
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Coto Technology
  • Part No:
    8L61-12-011
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Type:
    Dry
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Maximum AC Switching Voltage:
    100 V
  • Maximum DC Switching Voltage:
    100 V
  • Maximum Carry Current:
    0.5 A
  • Maximum Switching Current:
    0.25 A
  • Maximum Switching Power:
    3 W