TCG552U010N1L
Cornell Dubilier
Cap Aluminum Lytic 5500uF 10V -10% to 75% (25.4 X 41.3mm) Axial 0.081 Ohm 2584mA 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TCG552U010N1L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    TCG552U010N1L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    5500 uF
  • Tolerance:
    -10 to 75 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Voltage:
    10 VDC