SLPX222M160H7P3
Cornell Dubilier
Aluminum Electrolytic Capacitor - 85°C - Radial - 2200uF (+/-) 20% - 160VDC - Snap-in - 35mm Dia x 40mm
Description +
Search Keywords: SLPX222M160H7P3
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    SLPX222M160H7P3
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    40
  • Capacitance Value:
    2200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Voltage:
    160 VDC