MIN02-002EC101J-F
Cornell Dubilier
The MIN02-002EC101J-F is a surface-mount, multilayer mica RF capacitor with a capacitance of 100 pF, a voltage rating of 300 V ...
RoHS Compliant
BAG Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The MIN02-002EC101J-F is a surface-mount, multilayer mica RF capacitor with a capacitance of 100 pF, a voltage rating of 300 Vdc, and a ±5% tolerance.
Search Keywords: MIN02002EC101JF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    MIN02-002EC101J-F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    200
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Capacitance Value:
    100 pF
  • Dimension:
    7.92 x 10.16 mm